Zona e Klientit

Na Kontaktoni

  • Zvicër+41 79 122 69 71
  • Kosovë+3834920018

Mbylle Tabelen

Kyqu / Kontakto

Me ne fund me i rekomandu klienteve me i ndal bannerat flash?

Me ne fund me i rekomandu klienteve me i ndal bannerat flash?

adobe flash
Duke filluar nga sot, shfletuesi i GOOGLE-it Chrome automatikisht do te ndal perdorimin e reklamave ne teknologjine qe perdor Adobe Flash

Kjo i bie qe video dhe animacionet qe perdoren ne reklamat (bannerat) qe perdorin Flash playerin nga Adobe nuk do te perkrahen nga shfletuesit me te popullarizuar ne bote, por ne anen tejter reklamat qe perdorin teknologji tjera si HTML5 do te vazhdojne te perkrahen.

Per kete qeshtje ne fillim te Qershorit eshte folur ne rrejtin social Google+Flash is a bloated, insecure battery hog, and it deserves to die.

Fatmiresisht Google nuk eshte e vetmja kompani qe ka mare kete vendim, muajin e kaluar edhe Mozilla e bllokoj Flash Playerin nga shfletuesi i tij Firefox derisa Adobe intervenoj ne permirsimin e disa gabimeve qe kishin hapesire te madhe per sulme virtuale e keto edhe ishin permendur ne dokumentet internale te ekipit per sulme “Hacking Team” te Abobe.

Edhe shefi i sigurise ne Facebook, Alex Stamos beri nje thirrje per krijuesit e shfletuesve ku tha: Ndaloni perkrahjen e Flashi-it ne teresi! Per kete qendrim ne vrejme qe edhe Facebook-u ngadal ka fillu me menjanu Flash-in duke perdore alternativa tejra per Video sherbimin e saj me HTML5 dhe teknologji me te reja.

Levizja e Google me pauzu Flash per reklama eshte shume e madhe per indrustine e web-it, ndoshta eshte nje shtytje e mire per me vazhdu me u zhvillu ne teknologji me te mira.

Artikull nga Valon Badivuku